Kniha návštěv

Datum: 22.01.2015

Vložil: eva

Titulek: svitakova

prostě dech beroucí fotografie , díky, že máme možnost si tvojí galerii prohlížet.

Odpovědět

—————

Datum: 06.06.2018

Vložil: Albertmix

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate is a vital a part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate related is found just while watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, in most cases really really irritating and inconvenient to the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is regarded as the common prostate-related problem in men younger than 55 years old. Infections of the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of all varieties of prostate infection. It is a result of bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition connected with a particular defect within the gland as well as the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be a result of trauma for the urinary tract or by infections received from other regions in the body. A patient may feel testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal in the prostate defect then the use antibiotics and NSAIDs to deal with the inflammation.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain the causes of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable weight loss program is important. These are some from the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for general health and it'll also keep your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a couple of ejaculations weekly will assist you to prevent prostate cancer.

3. Eat pork sparingly. It has been shown that consuming over four meals of beef weekly will heighten the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most important measure to look at to be sure a wholesome prostate is always to choose regular prostate health screening. If you are forty years and above, you need to select prostate examination at least one time annually.

Odpovědět

—————

Datum: 05.01.2015

Vložil: Daniela

Titulek: moc pěkné to máte ....

Díky za možnost podívání se a poučení....fotky jsou krásné a zajímavé, neviděla jsem nic ze Žďárských vrchů, doporučuji k focení i k výletům, byť jsem jihočech a pražák :-) Přeji krásné světlo a stále takovou pohodu, jakou vyzařujete na záběrech, kde jste s fotoaparáty a td.

Odpovědět

—————

Datum: 29.11.2014

Vložil: Matěj

Titulek: Fotograf začátečník

Máte úžasné fotky jen tak dál.

Odpovědět

—————

Datum: 06.11.2014

Vložil: andulka

Titulek: krasa

užasne fota

Odpovědět

—————

Datum: 27.10.2014

Vložil: Týna

Titulek: Nádherná podívaná

Všimla jsem si Vašich fotografií na 500px a našla si Váš web, abych viděla nejeden snímek. Jedním slovem nádhera. Dovedu si představit kolik času strávíte čekáním na ten pravý okamžik, ale jak vidno, stojí to za to :-).

Odpovědět

—————

Datum: 26.10.2014

Vložil: BEATRIX lippuner

Titulek: PREKRASNE

VASE FOTOGRAFIE POHLADIA DUSU.....,VDAKA;

Odpovědět

—————

Datum: 21.10.2014

Vložil: Robert Janda

Titulek: Chvála

Zdravím Vás,
máte úchvatné fotografie krajiny!Budete pro mě velkou inspirací!
Jen tak dále
"Dobré světlo"

Odpovědět

—————

Datum: 20.06.2014

Vložil: Krista Rytířová

Titulek: pochvala :-)

Milý pane fotografe, je vidět, že fotíte s láskou :-) a že všude okolo nás je spousta krásy, jen se umět zadívat a odhalit její kouzlo :-) přeji Vám do dalších dnů i nocí, aby Vás Vaše múza neopouštěla a my se tak měli nad čím pokochat :-) S pozdravem Krista R.

Odpovědět

—————

Datum: 24.03.2014

Vložil: Vlasta V.

Titulek: Krásné fotografie

Úžasná podívaná, všechny fotografie jsou krásné. Já jsem kapičková - nádhera.

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Kontakt

Miroslav Hlávko

Trutnov

+420605937928
ICQ: 429-578-315